Otel ve tatil köylerinde yeni düzen. Az misafir, çok hizmet

OTEL ve TATİL KÖYLERİNDE YENİ DÖNEM…..

İçinde bulunduğumuz normalleşme süreci umduğumuz gibi devam ederse Haziran ayı itibari ile YURTİÇİ tatillerin başlayacağını öngörüyorum.

Zira gerek havayolları (04 Haziran itibari ile iç hat uçuşlar başlayacak) gerekse partner olduğumuz oteller hazırlıklarını bu yönde yapmaktadır.

Rezervasyon aldığımız otel ve tatil köyleri Haziran ayı ilk günlerinde kapılarını açmaya ve misafirlerimizi  ağırlamaya başlayacaklar.

Aldıkları talebe ve hazırlıkların tamamlanmasına  göre bazı oteller Haziran ortalarında, bazıları ise Haziran sonunda misafir ağırlamaya başlayacaklar.

Bu günlerde tatil planlayan misafirlerimizin aklındaki en önemli konu ise otel ve tatil köylerine gittiklerinde ne gibi bir yeni düzenleme ile karşılaşacakları yönünde olan sorular.

Son günlerde  televizyon programlarında, haber kanallarında, sosyal medyada bu konuda yoğun bir bilgi kirliliği oluştuğunuda söyleyebilirim.

Evet, oteller sizlerin gönül rahatlığı ile tatil yapması için ciddi bir çalışma içindeler. Özellikle bakanlığın otellere gönderdiği 132 maddelik oldukça geniş salgın önlemleri genelgesinde her detay düşünülmüş ve hazırlıklar bu yönde yapılmaktadır.

Ancak ben sizlere otellerde karşılaşacağınız durumu basitçe özetlemek istiyorum.

1.Öncelikle otellerin %50 ye KADAR DÜŞÜRÜLEN KAPASİTELERİ nedeni ile özellikle büyük havuzlu, bahçeli, plajlı otelleri geniiiiiiş  genişşş   kullanma imkanı bulacaksınız.  Sosyal mesafe zaten azaltılan kapasite ile rahatlıkla sağlanacak.   Kendi aileniz dışında hiç kimse ile yakın olmak zorunda kalmayacaksınız.

Yemek sıraları olmayacak, erkenden kalkıp şezlong ayırmaya gerek kalmayacak.

2.Otelde misafirlerin dokunduğu veya kullandığı her yer, her şey titizlikle ve uluslararası covid etkili maddeler ile dezenfekte edilmiş olacak ve her kullanımdan sonra tekrarlanacak.

Sunulan bazı malzemelerin hijyeninin korunması için örneği plaj havlusu poşet içinde sunulacak.

Örneğin odalarınızda ozonlama vb sistemlerle ek dezekfeksiyon yapılacak. Dokunulan herşey kontrol altında dezenfekte edilecek. (  Marka otellerin bir çoğu salgın öncesinde de zaten bu konuda titizlikle hizmet veriyordu ) Ayrıca bu yıl odaların uzun süre boş bırakılarak  ( bazı otellerde 1 gün boş bırakılarak ) tekrar misafir ağırlaycaklar.

3. AÇIK BÜFELER “vitrin büfe” olarak açılacak.  Yemekler yine açık büfe ama servisi mutfak personeli yapacak. Elbette  herkes istediği yiyecekten istediği kadar alabilecek ama servisi bir personelin yapması düzen, temizlik ve  bana göre tatil kalitesini artıracak. Zira salgın önceside  a la carte  herşey dahil hizmet veren tesisler misafirini daha çok memnun eden tesisler durumunda idi.

4. HAVUZLAR ve PLAJ.    Tatilin esas ve en keyifli noktaları olan havuzlarda  gerekli bakım, temizlik, ters yıkama ve klorlama işlemleri ile kesinlikle GÜVENLİ halde olacak.  Bunu hali hazırda her gün haberlere çıkan bilim kurulu üyelerimizde açıklamaktadır.  Bu konudaki yegane tavsiye yine sosyal mesafedir. Yani havuzda kimseye temas etmediğiniz sürece virüsün suda yaşama şansı yok.   Deniz ise tartışmaya bile açık değil.  Rahatlıkla deniz keyfi yapabilirsiniz.

5. Bu yıl otellerde ANIMASYONLAR misafirlere temas gerektirecek şekilde planlanmayacak

6.  SPA merkezleri yetkili kişiler tarafından rezervasyonlu olarak kullanılacak. ( zaten inasanların doluştuğu saunaları hiç sevmezdim J bu şekli ile amacına daha çok hitap edecektir)

7. OTEL PERSONELİ çok ciddi sağlık kontrolü altında olacak. Özellikle marka otellerde personel konusunda asıl amaç misafire %100 sağlıklı personel ile hizmet vermek amaçlanıyor.

Bunun için misafire direkt hizmet veren personelin aile akraba ve temas geçmişleri bile sorgulanarak görevlendiriliyor.

Günlük sağlık kontrolleri, ateş ölçümleri, kaldıkları yerlerin, kullandıkları üniformaların dezenfeksiyonu zaten gün içinde birkaç defa kontrol edilecek şekilde yapılacak.

8. Otele giriş yapan MİSAFİRLERİN giriş sırasında hem temassız ateş ölçer hemde termal kameralar ile kontrolleri yapılacak.  İmzalayacakları formlarda  son 14 gün yaptıkları seyahatler kayıt olarak alınacak, sağlıklı olduklarının taahhütü istenecek.

Bu maddeleri çoooook uzatmak mümkün.  Kullanılan deterjan markalarından, yıkama sıcaklıklarına, gıda güvenliğinden havuz  plaj kontrollerine kadar uzuun bir liste var.

Ama ben konuyu şöyle bitireyim.

Bu sene düzgün, marka bir otel seçen misafirlerimizin  otellerde  konu ile ilgili öne çıkarak farkedecekleri  2 konu var.  Biri mesafeli düzen, diğeri  bazı stratejik noktalarda maskeli personel.

 

Eh bunlarda  sürecin olmazsa olmazları.  Günlük hayatta da maske uzunca bir süre hayatımızda olacak, bunu kabullendik.

Bu kadar sıkıldığımız, evlere kapandığımız stres dolduğumuz günlerden sonra şöyle konforlu, KALABALIK OLMAYAN, KEYİF DOLU  bir tatil için bence bu sene daha da ŞANSLIYIZ…

Sizleri ağırlamak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ersin TEKİN

 

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve internet sitemizin görüşlerini yansıtmaz. Hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmak istedi. Herhangi bir açıklama yapılmaksızın herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*