Mevsimlerin en keyiflisi Sonbaharda tatil…

Ülkemizde her mevsim güzel  ama bence baharların tadı çok başka.  Hele de sonbahar J

Tatil fikirlerinin öne çıktığı aylar genellikle yaz aylarıdır. Okullar ve iş durumu  etkileri de  buna biraz sebeptir sanki.  Ancak yine de ben Eylül, Ekim ve Kasım aylarını kısa kaçamaklar için en keyifli aylar olarak görürüm.

Öncelikle birçok bölgemiz için hava sıcaklığı idealdir, sıcaktan pişmez, soğuktan donmazsınız.  Kalabalıklar çekilmiş, kargaşa bitmiş olur.

Eylül ve Ekim aylarında özellikle Kemer, Kaş, Kalkan ve Fethiye ve Marmaris koyları müthiş bir huzura ve güzelliğe bürünür.  Datça, Selimiye, Söğüt gibi “huzura kaçış” noktaları Eylül ve Ekimde  bir Adana’lı halk dili ile “dadından yinmez”  J

Hava bazı günler esip geçen sonbahar rüzgarlarının çırpıntısı dışında durgun ve sakindir.

Deniz ipek gibidir ve güneşte aşırı kavurucu sıcak değildir artık. Sokak yürüyüşleri  keyifli, balıklar daha lezzetli, akşamları ise  hafif serinliğin etkisi ile ferah ve dinlendiricidir.

İşte bu sebepten sahillerimiz bir başka güzeldir.

Ama elbette sonbahar denilince sadece sahillerimizden bahsetmek doğanın renk cümbüşüne dönüştürdüğü Karadeniz’e haksızlık olur mesela.

Hep yazın gidilir diye düşünülür, yaylaları gezelim de serinleyelim denir.  Oysa Karadeniz’e Eylül  ve Ekim ayında  1 defa giden  sanırım artık başka zaman gitmez.

Yazın yeşilin her tonunu gözler önüne sunan Karadeniz sonbaharda  sararan ve kızaran yapraklarla adeta bir renk armonisine dönüşür.  Özellikle  Rize  bölgesinde bulunan  Çamlıhemşin ve etrafındaki  Dikkaya, Ayder, Çat Vadisi gibi noktalar ile Artvin bölgesinde bulunan Şavşat , Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl seyrine doyulmaz bir hal alır.

Bu bölgelerde sıklıkla karşılaşacağınız şelaleler daha huzurlu ve dingin akarken, yazın kavurucu sıcaklığını unutturan tatlı serinlik eminim sizi yaşama döndürecektir.

Elbette içinde bulunduğumuz pandemi süreci  hepimizi etkiliyor ve bir yerlere gitmek için tereddüt ediyoruz. Ama inanın iyi planlanmış ve seçilerek hazırlanmış bir seyahat programında en az temas ile kalabalık ortamlara girmek zorunda kalmadan tatilinizi keyifle geçirebilirsiniz.

Sağlıklı ve bol seyahatli güzel sonbaharlar dilerim.

Saygılarımla,

Ersin TEKİN

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve internet sitemizin görüşlerini yansıtmaz. Hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmak istedi. Herhangi bir açıklama yapılmaksızın herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*