Karadeniz’de sonbahar. Yoksa cennet burası mı ?

 

SONBAHARDA KARADENİZ

Yaz aylarında otobüsler birbiri ardına sıralanır. Karadeniz’in büyüleyici güzelliğini görmek, birazda yazın kavurucu sıcağından kaçıp yayla serinliği yaşamak isteyenler doldurur Karadeniz’i.

Oysa…

Bir başkadır Karadeniz sonbaharda.

İlkbahar ve yaz aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz Karadeniz,  Eylül ayı ile birlikte bütün cömertliği ile renk cümbüşüne dönüşür.  Ve bu renkler sanki bir sanatçının elinden çıkmışçasına bütün güzelliğini sergiler.

Tatlı serinlik size yazın kavurucu sıcağını unutturur.   Kendinizi başka bir dünyaya gelmiş gibi hissedersiniz.  Yüksek bir noktada güzel demlenmiş bir çay ve manzaranın verdiği keyfi unutulmaz hatıralarınız arasına yazacağınızdan emin olabilirsiniz.

Öneri  Karadeniz noktalarım  ( elbette çok fazla yer var ama beni en çok etkileyenler )

  1. Çamlıhemşin ve civarı ( Dikkaya bölgesi ve Hemşin )
  2. Çat Vadisi ( Zilkale , Palovit Şelalesi, Şimşir Ormanı )
  3. Pokut ve Sal yaylaları
  4. Şavşat ve Karagöl Bölgesi
  5. Borçka Karagöl
  6. Rize Fındıklı Gürsu köyü ( Şelalesinde yüzdüm ama yüksek kayadan atlayamadığım için tekrar gideceğim J )

Karadeniz seyahati için TRABZON’a uçak ile giderek gezi programına başlayabilirsiniz. Detaylı bir Doğu Karadeniz gezisi için  min.6-7 gün olmalı bence. Eğer 3-4 gün için gidiyorsanız mutlaka rehberli bir tur planlamanızı ve “kendi aracımla gezerim” modundan çıkmalısınız.  Aksi halde iyice yorulur, bolca zaman kaybeder ve dönüşte aracınızın  ( eğer bir  4×4 değilse ) bütün alt takımlarını değiştirmek zorunda kalırsınız.

Yazı çok daha uzun olabilir aslında ama özetle Karadeniz’de sonbahardan bahsetmek istemiştim.  Hadi zamanınız varsa bu sonbaharı kaçırmayın.

Hayat seyahatle güzel.

Saygılarımla,

Ersin TEKİN

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yapılan yorumlar, yazarların görüşlerini yansıtır ve internet sitemizin görüşlerini yansıtmaz. Hakaret, küfür ve kaba ifadeden kaçınmak istedi. Herhangi bir açıklama yapılmaksızın herhangi bir yorumu silmek hakkını saklı tutuyoruz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Zorunlu alanlar *

*
*